+ 90 (533) 568 54 02 | + 90 (533) 920 73 70 USD Alış: 12.0702 | USD Satış: 12.1185 | EUR Alış: 13.5876 | EUR Satış: 13.6420

SEKTÖRDEN HABERLER

Sektörün nabzını tutan haberleri burada bulabilirsiniz..

SEÇİMSİZ SÜREÇ YATIRIM GETİRİR

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının G20 toplantısı sonrası çok da endişe verici şekilde sonuçlanmayacağını  değerlendiren ,JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Sir Windfried Bischoff

Çin ve ABD’nin hala ticareti sürdürdüğüne işaret ediyor. Ekonomik devlerin konuya daha makro seviyede baktığını  bu anlaşmazlığın bitmesinin iki ülkenin de faydasına olacağını söyledi.

Ticaret savaşlarının hangi şartlarda  ne zaman  nasıl biteceği bilinmezliklerin, "İki ülkenin de ortak bir yol bulabilmesi ne zaman gerçekleşir, şu an için tahmin edilemiyor. 3 senedir devam eden ticaret savaşlarında ilk göz kırpanın diğer tarafa karşı bir aşama geride kaldığını söyleyebiliriz. Şimdiye kadar görünen o ki Çin, ilk gözü kırpan tarafta yer alıyor." dedi.

"Küresel piyasalarda likidite fazlalığı var ve faiz oranları çok düşük seviyede"

Bischoff, küresel piyasalarda likidite fazlalığı olduğunu ve faiz oranlarının çok düşük seviyede seyrettiğini belirterek, "Bankalar, sigorta şirketleri, tasarruf sahipleri ve emeklilik fonları bu düşük faiz oranlarından etkileniyor. Faizlerin kullanımı çok fazla bir sıkıntıya sebebiyet vermiyor fakat uzun dönemde çeşitli diğer problemlere neden olabilir." diye konuştu.

Türkiye'nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını, bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermayenin ülkeye rağbet göstereceğini belirten Bischoff :

"Ekonomi politikaları açık bir şekilde ülkedeki yatırım iklimini etkileyecektir. Ama günün sonunda elimizde fırsat olarak değerlendirebileceğimiz şey yatırımların kendisidir, politika değildir. Siyaset tabii ki önemlidir ama yatırımlar ve yatırım iklimi kadar değildir. Siyaset; yatırım yapıldığında karşılığının alınıp alınamayacağına yönelik endişeleri, işçi ve işveren arasındaki sıkıntıları giderebilecek noktada durmalıdır."

Kaynak:A.A, Dünya

Tunç Pakbeşe – Arzu Leblebici- N.Kemal Gürses

İnfo@sanayidegayrimenkul.com,info@ticaridegayrimenkul.com


Yukarı Çık